1. >Rady tipy
  2. >Mražená zelenina: Čerstvější než čerstvá

Přemýšleli jste někdy při Vašem nákupu v obchodě nad rozdílem mezi čerstvou zeleninou a tou mraženou? Několik rozdílů je jasných na první pohled, ten nejdůležitější je však většině lidí skryt. V případě mražené zeleniny Bonduelle totiž právě tahle mnohdy obsahuje více vitamínů než ta "čerstvá" a je chutnější. Proč?
 

Je to v rychlosti 

V případě zeleniny Bonduelle mluvíme o hodinách, u čerstvé zeleniny dovážené do obchodů o dnech až týdnech.

  • Mražená zelenina Bonduelle je sklízená na polích, které jsou v bezprostřední blízkosti výrobních závodů. Díky tomu je zelenina po sklizni okamžitě zpracována -  blanšírovaná v páře a šokově zmrazená. Celý proces ošetření zeleniny trvá maximálně 5 hodiny od sklizně a zelenina si proto uchovává maximum vitamínů a chuti. 
  • Cesta čerstvé zeleniny do supermarketů je mnohem delší a může se stát, že nabízená „čerstvá“ zelenina je starší dvou týdnů. Když však zelenina není nijak zpracovaná ihned po sklizni, už po 4 dnech ztrácí až 80 % obsahu vitamínu. Existují i výzkumy které potvrzují, že kvalitní mražená zelenina obsahuje více vitamínu C než ta „čerstvá“, která byla 2 dny skladovaná.  
     

Kouzlo je i v technice
Není to jen o rychlosti, ale také o kvalitě a technice. Obecně platí, že ideálním způsobem pro konzervaci zeleniny je její zmrazení (doma) a hloubkové zmrazení (průmysl). Oba tyto procesy totiž zamezují přirozenému poškození a stárnutí potravin a díky možnosti postupného zpracování zabraňují plýtvání jídlem. 

  • Domácí zmrazování, kterému by v případě ovoce a zeleniny mělo vždy předcházet blanšírování ve vodě, probíhá za teploty od -18 °C do -25 °C, trvá několik hodin a suroviny umožňuje v tomto stavu skladovat až po dobu několika měsíců. Samozřejmě, aby si i v tomto případě zelenina, kterou si zamrazíme doma zachovala co nejvíce vitamínů, nejlepší je použit  zeleninu, kterou máme z vlastní zahrádky. Bohužel, většina z nás vlastní zahrádku nemá.
  • Proto je ideální nakupovat kvalitní zeleninu již zmrazenou. Hloubkové zmrazení proudem vzduchu o teplotě -30°C (tvz. šokové zmrazení), které u nás využíváme, zmrazí zeleninu do několika minut, díky čemuž se zelenina uzamkne a nevytvoří se ledové krystaly. V Bonduelle klademe důraz na rychlost a na nejmodernější techniky. Tato šoková metoda zmrazování je unikátní, nedojde během ní k poničení buněčné struktury a uzamkne v ní maximální možné množství vitamínů a chuti. Výsledkem toho je, že námi mražená zelenina se čím dál více blíží té čerstvé.
     

Proč blanšírovat? 

Několikrát jsme zmínili slovíčko „blanšírování“. Proč je tato příprava před zmrazením tak důležitá? Protože během ní dojde ke zničení nežádoucích enzymů, které zelenina přirozeně obsahuje. Tyto enzymy totiž způsobují stárnutí zeleniny a ztrátu vitamínů. Pro domácí zmrazení stačí blanšírování ve vodě, Bonduelle blanšíruje svou zeleninu v páře.
 

Připoj se k nám
Co S Prázdnými Plechovkami? Vytvořte Si Z Nich Třeba Adventní Věnec! 🎄 Blíží Se Nám 1. Ad...